بررسی ایکس باکس سری ایکس

بررسی ایکس باکس سری ایکس

ایکس باکس جدید پس از مدت‌ها روانه بازار شد و در این نسل توانسته سر و صدای بزرگی برپا کند و با ویژگی‌ها و امکاناتی که در اختیار گیمرها قرار می‌دهد، حداقل در این نسل از محبوبیت بالایی برخوردار خواهد شد. ایکس باکس دیگر قصد ندارد اشتباهات گذشته خود را تکرار کند و همین موضوع و عرضه قدرتمند این کنسول باعث شده است تا هواداران کنسول‌های پلی استیشن نیز دست به خرید کنسول ایکس باکس سری ایکس و اس بزنند و یا حداقل علاقه‌مندان پر و پا قرص پلی استیشن، به مقایسه این دو کنسول برای خرید بزنند. همچنین برخی از گیمرها به دلیل کمبود بازی انحصاری در نسل قبل یا مقایسه‌های گرافیکی، دست به خرید ایکس باکس نمی‌زدند اما حالا ایکس باکس علاوه‌بر عرضه گسترده بازی‌های انحصاری، کنسولی با توان بالا و طراحی فوق العاده را روانه بازار کرده است. در ادامه بررسی کنسول ایکس باکس سری ایکس همراه ترابایت سرویس باشید.

ایکس باکس وان در نسل هشتم، شروع ضعیفی را تجربه کرد و همین موضوع باعث شکست آن در برابر پلی استیشن 4 شد. کمبود بازی‌های انحصاری و مقایسه‌های گرافیکی انجام شده در شبکه‌های اجتماعی مختلف که صحبت از ضعف ایکس باکس در نسل هشتم می‌‌زدند، باعث محبوبیت پلی استیشن نسبت به ایکس باکس شد. اما در نسل نهم کنسول‌های خانگی، اوضاع متفاوت شروع شده است و ایکس باکس با طراحی جذاب، عرضه بازی‌های انحصاری دوست داشتنی همراه با قدرت بالای ایکس باکس سری ایکس، باعث محبوبیت این کنسول در این نسل شده است. البته که مانند همیشه سونی پیشتاز است و فروش بهتری را در سراسر جهان تجربه می‌کند ولی افرادی که مقایسه بین این دو کنسول را انجام دهند، مطمئنا به تردید در خرید خواهند افتاد. ایکس باکس مخصوصا در ایران در حال محبوب شدن است و دلیل خاصی پشت این موضوع قرار دارد که مربوط به قمیت دلار و خرید هر بازی با میانگین 60 دلار برای پلی استیشن 5 است که ارزش خرید را به طرز قابل توجهی در ایران پایین آورده است و کمتر افرادی در کشور توان خرید دارد. اما ایکس باکس یک سرویس تحت عنوان Xbox Game Pass دارد که می‌توان با پرداخت ماهیانه قیمت ناچیز و حداکثر 15 دلار، دسترسی به بیش از 100 بازی را داشته باشید و به صورت رایگان می‌توانید دانلود و تجربه کنید. این سرویس ارزش این کنسول را بسیار بالا برده است و باعث خواهد شد تا نکات منفی ایکس باکس سری ایکس که می‌توان با جرات گفت که اگر بسیار سخت‌گیر نیز باشید، بیشتر از حداکثر دو مورد نخواهد بود، به چشم نخواهد خورد. ایکس باکس سری ایکس کنسولی است که برخلاف پلی استیشن 5، امکان تجربه بازی‌های بسیاری را تنها با پرداخت مبلغ کمی فراهم خواهد کرد و گیمرهایی که وضعیت اقتصادی خوبی ندارد، به خوبی ارزش بالای ایکس باکس را درک خواهند کرد. اما ویژگی ایکس باکس تنها مربوط به Xbox Game Pass نخواهد بود بلکه ایکس باکس با قدرت بالایی در این نسل پای گذاشته است و از ویژگی‌های جدید این کنسول می‌توان به طراحی جذاب و مهندسی توسعه یافته که شباهت بسیاری به ماینر دارد و یکی از نقاط مثبت آن به حساب می‌آید اشاره کرد و از طرفی دیگر سخت افزار قدرتمند، کنترلر همیشگی و البته جذاب و خوش دست مانند همیشه، رابط کاربری جذاب و در نهایت بازی‌های انحصاری جذاب اشاره کرد که می‌تواند هر گیمری را جذب خود کند. همچنین فیل اسپنسر مدتی پیش اعلام کرد که مایکروسافت سعی داشته است تا کنسولی شبیه به پلتفرم رایانه‌های شخصی از نظر قدرت، طراحی را روانه بازار کند که می‌توان با جرات گفت که تاحدودی نیز در این مسیر موفق بوده است.

بررسی ایکس باکس سری ایکسطراحی و کیفیت ساخت

طراحی و کیفیت ساخت ایکس باکس سری ایکس یکی از مواردی است که می‌تواند هر گیمری را جذب خود کند. ایکس باکس سری ایکس برخلاف پلی استیشن 5 ظاهری ساده و زیبا دارد و از اندازه‌ی مناسبی برای قرار دادن برروی میز نیز بهره می‌برد. طراحی ایکس باکس سری ایکس واقعا جذاب است و افرادی که با ماینرها آشنایی کامل دارند، احتمالا این ویژگی ایکس باکس سری ایکس را بهتر درک خواهند کرد. ایکس باکس سری ایکس در بالای خود چندین حفره قرار داده است که به خوبی هوا را می‌تواند از آن وارد شود و با حفره‌هایی که در پایین این کنسول طراحی شده است، خارج شود بدین صورت شاهد هیچ گونه داغ کردن کنسول نباشیم و هوا به خوبی در آن جریان خواهد داشت. مایکروسافت برای این که طراحی ایکس باکس سری ایکس جذاب‌تر به نظر برسد، اگر از بالا به کنسول نگاه کنید، متوجه قسمتی سبز رنگ نیز خواهید شد که حتی در طراحی و انباکسینگ‌های صورت گرفته نیز چنین واردی کاملا مشخص است.

بررسی ایکس باکس سری ایکسایکس باکس سری ایکس رنگ مشکی جذابی دارد و افرادی که صاحب ایکس باکس سری ایکس باشند، می‌توانند کنسول را علاوه‌بر عمودی، به صورت افقی نیز قرار دهند و برروی سطح صاف به صورت خوبی قرار خواهد گرفت. اگر قصد داشته باشیم تا یک مقایسه نیز میان ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5 نیز از نظر طراحی انجام دهیم، لازم به ذکر است که ایکس باکس سری ایکس از نظر گردش هوا که در خرید یک کنسول باید به آن بسیار توجه داشت، فوق العاده عمل کرده است و با طراحی‌ای که بسیار شباهت به یک ماینر دارد، مطمئنا به خوبی می‌تواند هوا را در خود جریان دهد. همچنین مایکروسافت برای متصل کردن وسایل مختلف به ایکس باکس سری ایکس، پورت‌های مختلفی را قرار داده است که خیال ما را در این بخش آسوده خواهد کرد. کیفیت ساخت این محصول نیز بالا است و مانند نسل قبل نخواهد بود و علاوه‌ب بدنه‌ی کنسول، کنترلر این محصول نیز واقعا کیفیت ساخت بالایی پیدا کرده است و مانند نسل قبل یک پلاستیک دست دوم نخواهد بود. همچنین ویدئوهایی از مقاومت کنسول ایکس باکس سری ایکس در فضای مجازی منتشر شده است که قدرت این کنسول را در برابر ضربات نشان می‌دهد.

بررسی ایکس باکس سری ایکسسخت افزار

سخت افزار در کنسول‌های بازی خانگی، بسیار مورد توجه هستند و خوشبخاته تاکنون ایکس باکس سعی داشته تا کنسول‌هایی با سخت افزار قدرتمندتر از پلی استیشن را روانه بازار کند و شاید یکی از دلایل محبوبیت این کنسول، همین ویژگی‌ای باشد که ایکس باکس برای کاربران خود در نظر گرفته است. ایکس باکس سری ایکس نیز مانند دیگر نسل‌های گذشته، از موضوع ذکر شده بهره مند است و قدرت بالایی دارد و دسترسی‌های بالایی را در این زمینه و تنظیم گرافیک بازی و اطلاع رسانی‌های مختلفی را در حول این زمینه انجام خواهد داد که مطمئنا می‌تواند در تصمیم گیری شما، کمک شایانی کند. البته که یکی از دلایلی که افراد مختلف دست به خرید پلی استیشن 4 یا ایکس باکس وان نمی‌زدند نیز مربوط به ضعف در قدرت نسبت به پلتفرم رایانه‌های شخصی، بارگذاری بازی‌ها در مدت زمان بالا و ناتوانی به دسترسی به گرافیک بازی بوده است که مایکروسافت به تمامی این موارد توجه کرده است و سعی داشته است تا با ارائه یک کنسول، به تمامی این جزئیات ریز و درشت دقت کافی داشته باشد. جدا از تمامی این موارد، SSD به کار رفته در کنسول‌های نسل نهمی بسیار حائز اهمیت هستند و سرعت بارگذاری بازی‌ها را به طرز قابل توجهی افزایش داده است و می‌تواند برای بسیاری از افراد جذاب بوده باشد. اما اگر قصد داشته باشیم تا یک مقایسه‌ای بین SSD کنسول پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس داشته باشیم، لازم به ذکر است که در بارگذاری بازی‌ها، هر دو کنسول بسیار سریع هستند ولی هر دو را می‌توان در یک سطح معرفی کرد. سونی که ادعا داشت که کنسول نسل نهمی پلی استیشن 5 از SSD با سرعتی بهره می‌بد، اما در تست‌های گرفته شده توسط ما و ویدئوهای منتشر شده از سوی طرفداران هر دو کنسول، می‌توان با جرات گفت که در بارگذاری برخی از بازی‌های ایکس باکس و از طرفی دیگر در بارگذاری برخی از بازی‌های پلی استیشن پیشتاز است. بنابراین، سرعت بارگذاری بازی‌ها در هر دو کنسول برابر است.

موضوع دیگری که در کنسول‌های بازی بسیار مهم است؛ فضای ذخیره‌سازی ایکس باکس سری ایکس است که بسیار خوب و مناسب عمل کرده است. مطمئنا هر چقدر که فضای ذخیره‌سازی بیشتر باشد، می‌توان بازی‌های بیشتری را نصب یا دانلود کرد و از آن در بلند مدت نگهداری کرد و برای تجربه یک بازی جدید، لازم نخواهد بود تا بازی‌های قبلی را حذف کنیم. ایکس باکس سری ایکس به طور میانگین 800 گیگابایت فضای آزاد برای استفاده دارد و در مقایسه با پلی استیشن 5 که تنها 600 گیگابایت فضای آزاد دارد، عملکرد بهتری داشته است و مطمئنا می‌تواند در فروش این محصول تاثیرات مثبتی بگذارد. جدا از تمامی موارد ذکر شده، در رابطه با مقایسه سخت افزاری کنسول ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5، سخت افزار کنسول ایکس باکس سری ایکس در برگه قدرتمندتر است و ایکس باکس سعی داشته است تا در تمامی زمینه‌های سخت افزاری به خوبی عمل کند و مانند همیشه کنسول نسل نهمی مایکروسافت، از سخت افزار قدرتمندتری بهره ببرد.

بررسی ایکس باکس سری ایکسکنترلر

کنترلر کنسول ایکس باکس سری ایکس واقعا مانند همیشه جذاب است و مایکروسافت تغییرات بسیار کمی را برروی آن نسبت به نسل قبل اعمال کرده است. فیل اسپنسر و توسعه دهندگان کنترلر ایکس باکس در نسل قبل اعلام کرده بودند که کنترلر نسل هشتمی ایکس باکس مهندسی توسعه یافته است و در نسل نهم نیز شاهد استفاده کنترلری با شباهت بسیار نسبت به نسل هشتم ایکس باکس هستیم. همچنین با الگو گرفتن سونی از طراحی کلی کنترلر ایکس باکس، می‌توان با اطمینان بیشتری گفت که صحبت‌های ارائه شده مدیران ایکس باکس در نسل قبل صحت داشته است و کنترلر ایکس باکس سری ایکس واقعا جذاب، خوش دست و دوست داشتنی است. همان طور که ذکر شد، ایکس باکس قصد داشته است که در این نسل نیز از کنترلر کنسول نسل قبلی خود استفاده کند و البته تغییراتی جزئی در این کنترلر اعمال شده است و مطمئنا تجربه استفاده از این کنترلر را برای گیمرها بهتر خواهد کرد.

کنترلر ایکس باکس سری ایکس واقعا مانند همیشه خوب است و برای تجربه بازی‌های ویدئویی جذاب است و براساس اطلاعاتی که در نسل گذشته نیز منتشر شد، کاربران ایکس باکس با کنترلر کنسول نسل هشتمی مایکروسافت، توانایی بهتر و بالایی در بهتر بازی کردن بازی‌های آنلاین را دارند. همچنین دیگر کیفیت ساخت کنترلرهای این نسل کنسول‌های خانگی، مانند کنسول‌های نسل هشتمی مانند یک پلاستیک دست دوم نخواهند بود و کاربران حس و حال بسیار خوبی را از یک کنترلر باکیفیت دریافت خواهند کرد. از طرفی دیگر، مایکروسافت مانند سونی برروی نوآوری‌های کنترلر نیز تمرکز داشته است ولی مایکروسافت بیشتر برروی طراحی خوب برای تجربه بهتر کاربر، کیفیت ساخت بالا و طراحی خوب اشاره مستقیم داشته است و سونی از طرفی دیگر بیشتر برروی ویبره و نوآوری‌های بروز تمرکز کافی داشته است. تاکنون متوجه شدیم که واقعا کیفیت ساخت و طراحی این کنترلر یکی از نقاط قوت آن به حساب می‌آید، اما از طرفی دیگر، یکی از نقاط منفی این کنترلر، استفاده مایکروسافت پس از مدت‌ها از باتری‌های قلمی است. آقای فیل اسپنسر در صحبت‌های خود از این نوع طرح حمایت کرد و به نظر می‌رسد مایکروسافت اهمیت بیشتری به این نوع طرح دارد و به کار خود ایمان دارد. اما نیمی از گیمرها و کاربران ایکس باکس، هنوز این نوع طرز فکر و طراحی مایکروسافت را درک نمی‌کنند.

بررسی ایکس باکس سری ایکسرابط کاربری ایکس باکس سری ایکس

رابط کاربری ایکس باکس سری ایکس، واقعا جذاب است و قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختفی را مایکروسافت در آن قرار داده است. همچنین اگر به طور کلی قصد داشته باشیم تا قابلیت‌های ایکس باکس سری ایکس را معرفی کنیم، لازم به ذکر است که مایکروسافت سعی کرده است تا با قرار دادن قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد، تجربه خوب کاربران را افزایش دهد تا در بلند مدت کنسول ایکس باکس جایگاه اصلی خود را در دنیا پیدا کند. ایکس باکس در رابط کاربری خود نیز بسیار قابلیت دارد که اگر قصد داشته باشیم تا تمامی موارد را توضیح دهیم، باید در یک مقاله دیگر به طور کامل به جزئیات پرداخت. از قابلیت‌های رابط کاربری می‌توان اشاره‌ی مستقیم به مشکلات کاربران داشت، برای مثال اکثر گیمرها در کنسول‌ها با خطاهایی ازجمله پر شدن حافظه مواجه شده‌اند، ایکس باکس این اجازه را خواهد داد تا بخش‌هایی ازجمله مولتی‌پلیر یا داستانی را از بازی خود حذف کنید تا هم در وقت و هم در ظرفیت کنسول صرفه جویی شود. از طرفی دیگر می‌توانید بازی‌های خود را با کیفیت 4K و نرخ فریم 60FPS ظبط یا استریم کنید و از طرفی دیگر مایکروسافت این اجازه را به شما خواهد داد تا بازی‌های نسل قبلی خود را در ایکس باکس سری ایکس به طور خودکار و به صورت ریمستر تجربه کنید.

یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب در رابط کاربری ایکس باکس، اجازه‌ی دانلود بازی‌های محبوب قبل از پیش‌خرید کردن آن‌ها است. از دیگر قابلیت‌های رابط کاربری نیز می‌توان به دسترسی تصاویر و ویدئوهای گرفته شده در کنسول و استفاده آن در گوشی اشاره کرد. همچنین شما می‌توانید برروی بازی‌های کودکانتان نظارت مستقیم داشته باشیم. از طرفی دیگر صدای دست خود را می‌توانید کم کنید به جای این که به طور کامل قطع کنید. همچنین می‌توانید فعالیت‌های دوستانتان را زیر نظر بگیرید. و در نهایت قابلیت جذابی که هر گیمری دوست دارد، شخصی سازی است. ایکس باکس سری ایکس واقعا با قابلیتی که در این کنسول اضافه کرده، ارزش رابط کاربری را به طرز قابل توجهی افزایش داده است و این قابلیت مربوط به شخصی سازی رابط کاربری می‌شود که واقعا جذاب است. ایکس باکس در زمینه رابط کاربری واقعا فوق العاده کار کرده است و قابلیت‌هایی که در رابط کاربری این کنسول پیدا می‌کنید، در کنسول‌های نسل نهم واقعا کم‌یاب هستند.

بررسی ایکس باکس سری ایکسبازی های نسل بعد

مایکروسافت در نسل قبل اشتباهات بزرگی را مرتکب شد و می‌توان با جرات که دقیقا همان اشتباهات باعث شد تا کنسول نسل هشتمی ایکس باکس محبوب نشود و پلی استیشن 4 در نهایت برنده رقابت بین کنسول‌های نسل هشتمی شد. یکی از اشتباهات ذکر شده مایکروسافت در نسل قبل، تمرکز کم مایکروسافت بر ساخت بازی‌های انحصاری بود اما در نسل نهم مایکروسافت از تمامی اشتباهات خود درس خوبی گرفته است و با تمرکز بر تولید بازی‌های انحاصری، توانسته یکی از مشکلاتی که اکثر گیمرها در نسل هشتم در رابطه با ایکس باکس وان را به زبان می‌آوردند را از بین ببرد. ایکس باکس سری ایکس همراه با عرضه‌ی خود، چندین بازی انحصاری و جذاب خود را به همراه خواهد آورد که در این میان می‌توان به Halo Infinite اشاره داشت که یک فرنچایز جذاب تاکنون بوده است و توانسته توجه بسیاری از گیمرها را به خود جلب کند.

از طرفی دیگر Forza Horizon 4 علاوه‌بر نسل قبل، این بار در نسل جدید تجربه بهتری با نرخ فریم بالاتر و گرافیک بهتر تقدیم گیمرهایی که علاقه‌ی خاصی به بازی‌های با سبک سبک بازی ماشینی-مسابقه‌ای دارند، خواهد کرد. علاوه‌بر عرضه بازی‌های انحصاری در ابتدای نسل نهم، ایکس باکس با خرید استودیوهای بازی‌سازی مختلف در سراسر جهان، قصد دارد تا بازی‌های با کیفیت و بروزی را برای کنسول نسل نهمی خود عرضه کند تا باعث محبوبیت بیشتر آن شود. جدا از تمامی موارد ذکر شده، ایکس باکس گیم پس نیز یکی از سرویس‌های جذابی خواهد بود که به شما اجازه خواهد داد تا با پرداخت مبلغ کمی، به بیش از 100 بازی دسترسی داشته باشید و به صورت رایگان دانلود کنید. این سرویس واقعا جذاب است و ارزش کنسول نسل نهمی مایکروسافت را چند برابر کرده است.

بررسی ایکس باکس سری ایکسنتیجه

به نظر می‌رسد که رقابت سونی و مایکروسافت در نسل نهم بسیار سخت‌تر از مواردی بود که حتی تصورش را هم می‌کردید. واقعا ایکس باکس در نسل نهم کنسول‌های خانگی خوب عمل کرده است و حتی می‌توان گفت که باتوجه به طراحی، سرویس گیم پس، سخت افزار قدرتمندتر از پلی استیشن 5 و در نهایت عرضه بازی‌های انحصاری جذاب، توانسته حتی در نسل نهم بهتر از پلی استیشن 5 عمل کند و مطمئنا باعث محبوبیت بیشتر ایکس باکس سری ایکس در بلند مدت خواهد شد. ایکس باکس با در اختیار داشتن سرویسی مانند ایکس باکس گیم پس، برای ایرانی‌های داخل کشور، مناسب‌تر است چرا که به جای پرداخت 60 دلار میانگین برای هر بازی برای پلی استیشن 5، ایکس باکس از شما حداکثر 15 دلار دریافت خواهد کرد و در عوض بیش از 100 بازی را به صورت رایگان در اختیار خواهد گذاشت و می‌توان به صورت رایگان دانلود و تجربه کرد. ایکس باکس کنسولی است که با پرداخت کمترین مبلغ برای تجربه بازی، بازی‌های بسیاری را در کنار تمامی ویژگی‌های ذکر شده، در اختیار کاربران خود خواهد گذاشت.

SSD ایکس باکس نیز قدرتمند است و می‌توان با جرات گفت که لود بازی‌ها در هر دو کنسول، برابر است و تفاوت بالایی در لود بازی‌ها دیده نشده است. کنسول نسل نهمی مایکروسافت واقعا ارزش خرید بالایی دارد و مایکروسافت به دلیل حمایت‌های شما، دسترسی‌های بالایی را در اختیار خواهد گذاشت. می‌توان با جرات گفت که ایکس باکس سری ایکس حداکثر از یک الی دو نکات منفی و یا ضعیف‌تر نسبت به کنسول پلی استیشن 5 برخوردار است و در کل این کنسول را می‌توان به اکثر گیمرهای داخل کشور، مخصوصا افرادی که از اوضاع اقتصادی خوبی برخوردار نیستند، باتوجه به سرویس ایکس باکس گیم پس پیشنهاد کرد. امیدوار هستیم که از بررسی ایکس باکس سری ایکس نهایت استفاده را برده باشید. در ادامه پیشنهاد می‌شود تا بررسی کنسول پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری اس را از دست ندهید.


پاسخی بگذارید