مشکلات رایج مانیتور

مشکلات رایج مانیتور

مانیتور یا به عبارت دیگر صفحه نمایش دستگاهی می‌باشد که پردازش‌های خروجی کامپیوتر را به نمایش در می‌آورد. در واقع بدون مانیتور نمی‌توان اطلاعات خروجی کامپیوتر را مشاهده کرد. مانیتورها نیز همانند دیگر لوازم الکترونیکی دارای قطعات سخت افزاری و پنل می‌باشند که قطعات حساسی هستند که ممکن است به راحتی دچار مشکلاتی شوند. اگر مانیتور شما دچار مشکلاتی شد و هنوز مانیتور دارای گارانتی می‌باشد بهتر است آن را به نمایندگی برده تا مشکل آن حل شود. اگر مانیتور کامپیوتر شما با مشکلاتی رو به رو شد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، می‌توانید از راه حل هایی که ذکر می‌شود استفاده کنید و اگر مشکلتان حل نشد به مرکز خدمات معتبر مراجعه کنید. در ادامه به مشکلات رایج مانیتورها می‌پردازیم؛ همراه ترابایت سرویس باشید.

مشکل روشن نشدن مانیتور

اگر مانیتور شما خود به خود روشن نمی‌شود، قطعا مشکل از سخت افزار مانیتور می‌باشد که مانع از روشن شدن یا تصویر دادن آن می‌شود و باید سخت افزار آن مورد بررسی قرار گیرد. اگر به مانیتور ضربه ای وارد شده است و پس از ضربه دیگر مانیتور روشن نمی‌شود موضوع فرق می‌کند و باید برای تعویض برد یا صفحه نمایش به مرکز خدمات معتبر مراجعه کنید. اگر مانیتور خود به خود روشن نمی‌شود ابتدا باید کابل برق مانیتور را چک کنید تا سالم باشد و برق را به خوبی به مانیتور برساند (بهتر است از یک کابل جدید برای تست کردن استفاده کنید). اگر کابل برق مشکلی نداشت و با کابل برق جدید نیز مانیتور روشن نمی‌شود بهتر است به مرکز خدمات ترابایت سرویس مراجعه کنید تا مشکل مانیتور شما به صورت کامل حل شود.

مشکل روشن نشدن مانیتور

مانیتور پس از چند ساعت کار کردن خاموش می شود

اگر با مشکل خاموش شدن مانیتور پس از چندین ساعت روبه رو هستید باید بدانید که این مشکل می‌تواند از منبع تغذیه یا همان برد پاور مانیتور باشد. برای عیب یابی این مشکل باید حتما مانیتور را باز کرده تا متوجه مشکل شوید. به احتمال زیاد مشکل از خازن‌های پاور باید باشد که دچار آسیب شده‌اند، البته به صورت قطعی نمی‌توان گفت که مشکل از پاور مانیتور باشد و پس از باز کردن مانیتور باید مشکل را پیدا کنید. اگر تخصصی در زمینه تعمیرات ندارید یا تا کنون اقدام به تعمیر یا باز کردن مانیتور نکرده‌اید، بهتر است دست به مانیتور معیوب خود نزنید و به مرکز خدمات معتبر مراجعه کنید.

مشکل پیکسل سوخته در مانیتور

همانطور که می‌دانید مانیتورها و در کل صفحه نمایش ها از پیکسل‌های بسیار کوچک تشکیل شده‌اند که این پیکسل‌ها می‌تواند پس از مدتی کار کردن از کار بی‌افتند و برق به آن‌ها نرسد. اگر به پیکسل مانیتور برق نرسد به اصطلاح می‌گویند که مانیتور پیکسل سوخته دارد که این پیکسل سوخته‌ها به رنگ سیاه در می‌آیند. اگر مانیتور شماهم مشکل پیکسل سوخته دارد باید ذکر کنم که این مشکل حل شدنی نیست و قابل تعمیر نیست. اگر مانیتور دچار پیکسل سوخته شد بهتر است فشار نیاورید به نمایشگر و پیکسل سوخته را بیشتر نکنید زیرا این مشکل حل شدنی نیست. اگر پیسکل سوخته‌های مانیتور بیشتر شد بهتر است به فکر خرید یک مانیتور جدید باشید.

مشکل پیکسل سوخته در مانیتور

مشکل پرش تصویر در مانیتور

ممکن است مانیتور شما پس از مدتی دچار پرش تصویر شود و به خوبی نتوانید تصاویر را واضح مشاهده کنید. پرش تصویر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به این موارد می‌پردازیم. در ابتدا برای عیب یابی این مشکل باید کابل تصویر را به صورت کامل چک کنید تا مشکل از کابل تصویر نباشد. برای اینکه بتوانید بهتر و قابل اطمینان تر کابل تصویر را چک کنید بهتر است از یک کابل تصویر جدید استفاده کنید. اگر مشکل از کابل تصویر نبود باید به سراغ سخت افزار سیستم بروید و خروجی تصویر کامپیوترتان را چک کنید و اگر مشکل از سیستم یا کامپیوتر نبود باید به مرکز خدمات معتبر مراجعه کنید تا مانیتور از نظر سخت افزاری چک و مورد بررسی قرار گیرد.

مشکل وجود خط های افقی و عمودی در مانیتور

اگر با مشکل خط‌های افقی و عمودی در مانیتور خود روبه رو هستید در ابتدا باید کابل تصویر را چک کنید تا مشکل از کابل تصویر نباشد. اگر مشکل از کابل تصویر نبود باید کارت گرافیک و خروجی تصویر کامپیوتر را چک کنید تا مشکل از این موارد نباشد. اگر مشکل از کارت گرافیک یا خروجی تصویر یا کابل تصویر نبود باید به سراغ برد مانیتور بروید و قطعات مانیتور را بررسی کنید تا مشکل حل شود. اگر تاکنون تعمیرات انجام نداده‌اید و در زمینه تعمیرات بی تجربه هستید بهتر است به مرکز خدمات معتبر مراجعه کنید تا مشکل مانیتور شما به خوبی حل شود.

مشکلات رایج مانیتور

مشکل وجود صدای وز وز از مانیتور

شاید شماهم دچار مشکل صدای وز وز از مانیتور شده باشید. این صدا از بک لایت مانیتور ایجاد می‌شود و تنها در مانیتورهای قدیمی شاهد به وجود آمدن چنین صدایی هستیم و در مانیتورهای LED چنین صدایی به وجود نمی‌آید. شید برایتان جالب باشد که بدانید این صدا برای چه تولید می‌شود؟ در پاسخ باید بگویم که این صدا در اثر برق رسانی نامنظم به وجود می‌آید که برای رفع چنین مشکلی به مرکز خدمات معتبر مراجعه کنید تا مشکل مانیتور و صدای وز وز آن به صورت کلی حل شود.

جمع بندی

مانیتور همانطور که ذکر کردم یک نمایشگر می‌باشد که اطلاعات خروجی کامپیوتر را به نمایش در می‌آورد. مانیتور دارای قطعات سخت افزار و پنل می‌باشد که قطعات حساسی هستند و می‌توانند به سادگی دچار مشکلات متعددی شوند. برد مانیتور یکی از مهم ترین قطعات مانیتور محسوب می‌شود که بسیار بسیار حساس می‌باشد و می‌تواند با یک اتصال کوتاه دچار مشکل شود. همچنین مانیتورها دارای یک مدار یا برد پاور می‌باشند که در داخل مانیتور قرار می‌گیرند و وظیفه آن‌ها نیز تبدیل برق شهری به ولتاژهای مختلف است تا اجزای مختلف مانیتور به خوبی بتوانند کار کنند. پاور مانیتور نیز یکی از مهم ترین قطعات می‌باشد که اگر دچار مشکل شود دیگر قادر به استفاده کردن از مانیتور نخواهید بود.

در نهایت باید ذکر کنم که مانیتور یک کالای الکترونیکی می‌باشد که خروجی کامپیوتر را به نمایش در می‌آورد. این کالای الکترونیکی بسیار حساس می‌باشد و ممکن است پس از چند سال استفاده از آن به مشکلات بر بخورید که بیشتر مشکلات به وجود آمده می‌توانند به سادگی حل شوند.  اگر هیچ گونه تخصصی در زمینه سخت افزار و تعمیرات ندارید پیشنهاد می‌کنم دست به مانیتور نزنید و به مرکز خدمات معتبر مراجعه کنید تا مشکلات متعدد دیگری به وجود نیاید.


جزئیات blog

پاسخی بگذارید